All posts by valley

Various Races

63 members of Waveney Valley AC competed in the Gt Yarmouth East Coast 10k, a record number of entries by the club for a race. Many were running for Waveney for the first time. Matt Jeffries followed his win from a week earlier at the Lowestoft Half Marathon, to triumph again, from a field of 816 runners, with a time of 33:04. New member Dean Bain was fifth in 35:51, Jim Burgess 12th – 1st vet 45+ – in 37:02 and Stuart Coe 28th in 38:59. Andy Ayers was 60th in a personal best 42:04 with Zoe Chase just behind in 62nd in 42:16. Zoe was awarded the trophy for first female vet 40+.The club also won trophies for 2nd men’s veteran team and second ladies open category.

There were personal best 10k runs by Chris Strange 43:44, Sarah Norman 46:39, Danni Liffen 46:46, Robin Jones 46:57, Layla Bedford 52:56, Stuart Smith 54:02, Lisa Stewart 54:10, Paul Maccormick 55:16, Natalie Brown 55:40, Lisa Cone 55:48, Lauren Finch 57:50, Kim Stone 1.09:33, Kate Howlett 1.14:46 and Paul Hierons 1.18:43.

At last Sunday’s Holt 10k, the final event in this years Norfolk Grand Prix series, Zoe Chase led her clubmates home, finishing 96th in a time of 44:05. Thirteen club members took part, with pb’s by Paul Maccormick 53:49 and Jenny Green 1.06:07.

Chris Pimlott and Lisa Wilson competed in the Plusnet Yorkshire Marathon and both ran impressive personal best times on a very cold and wet day. An achilles heel problem in August had set Chris’ training back for a couple of weeks but he still managed to run 23 minutes faster than his only previous marathon – London 2011 – clocking 3.02:05. His time qualifies him for a ‘ Good for Age ‘ entry to the 2020 London Marathon. It was Lisa’s fourth marathon and she has improved her time at each. She finished in 4.27:13, more than eighteen minutes faster than her previous marathon, at Brighton in April.

Other results: Great Barrow Challenge 10k David Goosey 49:42 pb, Lisa Wilson 53:57 pb ( trophy winner 1st lady ). Saxmundham 5m Mike Quantrill 34:04, Daren Coulter 37:49, Alison Cooper 46:23, Tara Carroll 58:31, Rachael Finch 58:32, Peter Lang 1.02:34.

XC Relays

We had two U11 boys teams competing in XC relays organised by JAFFA at Bourne Park in Ipswich.
All boys ran superbly well with the team of Lewis Barnes, Theo Chong and Josh Smith winning the event, with great runs from our other team of Cohen Copeman, Oscar Chong and Wilf Gouldby.
Photo below of the boys before the event, and there should be more uploaded later today of the boys in action.
Well done boys!!

Leading Athletics

We are always looking for keen helpers, and we start them young!

Good luck to Tom and Abeni doing their Leading Athletics course today in Loddon.

Southendon-Sea Open Championships

We had 4 athletes attend the Southend-on-Sea Open Championships, difficult conditions with a heavy headwind but it remained dry. This was the last Championship of the season and what a season it has been for them!

Joel, in his first year as an U15 saw fantastic results.
Gaining 5th place in 100m at Southend-on-Sea
(Season best of 13.1s).
Gold in 200m at Suffolk and 4th at Southend-on-Sea
(Season best of 26.2s).
6th in 300m at Peterborough
(Season best of 41.2s).
Gold in Triple Jump at Suffolk and Bronze at both Peterborough and Southend-on-Sea
(Season best of 10m93)

Abeni won her third Gold medal of her season in Triple Jump, a hat trick win in Suffolk, Peterborough and Southend-on-Sea Championships.
(Season best of 9m60)
Silver in Long Jump at Southend-on-Sea
(Season best of 4m45)

Josh won Gold in 100m at Suffolk, Silver at Southend-on-Sea and placed 5th at Peterborough
(Season best of 11.4s)
Gold in 200m at Suffolk and Silver at Southend-on-Sea 
(Season best of 23.5s)
Gold in Long Jump at Suffolk, 4th at Peterborough, 5th at Southend-on-Sea
(Season best of 5m63)

Leon gained Gold in 100m at Peterborough, Silver at Suffolk, Bronze in Southend-on-Sea
(Season best of 11.5s)
Silver in 200m at Peterborough, Bronze at Suffolk, Bronze at Southend-on-Sea
(Season best of 23.4s)
Gold in 110 Hurdles at Suffolk, Silver at Southend-on-Sea, Bronze at Peterborough
(Season best of 16.13s)

From L-R: Joel Burgess, Abeni Beckham, Josh Mayston, Leon Field.

 

Juniors Awards Night

After an hour of fun and games on the field tonight, including Tug of War! The club celebrated the team and individual successes over the past 12 months prior to the awards.

Thanks to those parents who helped officiate (we hope to have an officials course soon) and who have helped throughout the year especially running out with the Juniors.
Special thanks to James Russell who has coached U11 athletes throughout the year, to Leon Field, Lewis Covill and Tom Spurgeon who have also helped during the summer – Tom and Abeni Beckham will shortly be undertaking a Leaders workshop, with Leon and James looking to undertake a Coaching Assistant course.

Congratulations to the following award winners:
U11 most improved: Ana Colbridge & Lewis Barnes.
U13 most improved: Gabby Wright & Reuben Colbridge
Best Sportshall: Joel Burgess & Amber English
Best T&F: Josh Mayston & Abeni Beckham
Best XC: James Burgess & Ella Newman
Coaches Athlete: Agatha Gouldby & Lewis Covill
Athletes Athlete: Abeni Beckham & Josh Mayston

Well done to all our athletes who have competed for us over the year – it’s what they train for, and what as coaches we love to see in addition to their great performances is the team spirit and sportsmanship they display.

Well done!!

EAL Finals!

On Sunday two of Waveney’s junior teams travelled to Bury St Edmunds for the East Anglian League Finals.
In what proved to be a final of the highest standard our U13b and U15b had a hard day but all the athletes performed very well.
The U13b finished 8th overall with best performances coming from William Browne 3rd in High Jump A, Seth Frankland 2nd in High Jump B, Liam Bridges with 4th in the Javelin and Jude Benson-Smith breaking the U13b 3kg Shot Put record with 5th place and 7.10m
6 of the 8 boys that competed are junior U13’s so we are all looking forward to next season as they grow as a team
The U15b despite only having 4 athletes came 7th from 8 with some strong performances and personal bests
Michael Van Haren secured our only win of the day launching the Discus out to 33.68m
Waveney athletes have finished their outdoor season with Cross Country and Sportshall being top of the agenda as we head towards Christmas.
Quick thanks to all the athletes that competed this season and to all the parents that have helped us with officiating too, it’s very much appreciated!

Shortlisted for Sporting Achievement of the Year!

Our 2017 U13b East Anglian League team has been shortlisted in the Stars of Lowestoft and Waveney awards for Sporting Achievement of the year!

Last season, our U13b in the league format split the 2 superclubs of the league with Ipswich taking the win just 23 points ahead of us and Norwich coming in 3rd.
We achieved many wins during that season and at the finals day we came 3rd overall with just a few points separating 1st to 3rd and we picked up 5 wins and many 2nds and 3rds there too

It was a magnificent achievement when you consider our relatively small catchment area and lack of facilities.

With great coaching and excellent attitude the boys excelled throughout the season.

Just to be shortlisted for this award is an honour, the awards are announced on 11th October at the Victoria Hotel

Left to right- Finn Howes, Ethan Hodds, Jack Gooch, Vaughan Beckham, Ben Cone, Joel Burgess, Seth Frankland, Nathan Littlejohns and William Browne.

Lowestoft Junior Scores Race

The 23rd staging of the Lowestoft Scores Race, which took place on Sunday, had a record number of entrants tackled one of the region’s toughest events.

The race, organised by Waveney Valley Athletic Club, started in the High Street and followed a route along town’s historic Scores before finishing at the Triangle Market, covering over 1.4 miles.

In the junior race, the boys’ winner of the 9-12 age group was Waveney’s William Browne in 8:53, with his club mates Lewis Barnes (8:55) and Josh Smith (8:57) second and third respectively for a clean sweep of the prizes for Waveney. Billy Girling won the boys’ 13-15 age group in 8:04, with Waveney’s George Browne second in 8:07. The girls’ 9-12 winner was Tess Andrews, BBDRC in 9:11 and the girls’ 13-15 winner was Alice Daniels, CONAC in 9:03. Additional combined age group results for Waveney were: 6 Thomas Spurgeon 8:52, 15 Vaughn Beckham 9:17, 17 James Burgess 9:26, 19 James McAllen 9:33, 20 Theo Chong 9:33, 29 Nathan Littlejohns 10:01, 32 Gabby Wright 10:15, 33 Agatha Gouldby 10:16, 35 Jude-Benson Smith 10:28, 38 Benjamin Littlejohns 10:46, 39 Reuben Colbridge 10:46, 40 Cruz Harewood 10:53, 41 Henry Reynolds 10:57, 42 Ana Colbridge 10:57, 44 Charlie Mudd 11:29, 49 Ruby Benson-Smith 12:48, 51 Wilf Gouldby 13:04, 54 Callum Dootson 13:55.

At the prize presentation, race organiser Tim Earl thanked Birds Eye for its generous sponsorship plus Lowestoft Vision and Sportlink for their support. Thanks were also given to Christchurch for race facilities, plus all of the marshals, first aiders, traffic management officers and helpers who ensured the event was a success.